Obec Prostiboř
obec Prostiboř

Obec Prostiboř má schválený znak a vlajku!

Znak obce Prostiboř

Napodruhé jsme uspěli, 21. dubna nám Poslanecká sněmovna schválila znak i vlajku.

První návrh na znak obce nám byl bohužel Podvýborem pro heraldiku a vexilologii, který působí pod Poslaneckou sněmovnou zamítnutý. Zpracoval nám ho Vladimír Zdeněk z Darmyšle, který už má zkušenosti z práce na obecních symbolech z nedalekých Mezholez.  Heraldická komise však vloni návrh odmítla a vrátila k přepracování s tím, že požaduje zjednodušení symbolů a jejich upravení podle základních heraldických zásad.

Znak obce a vlajka obce vychází z historických skutečností a reálií. V tomto případě byla použita zakládací listina z kláštera v Kladrubech, kde je první zmínka o Prostiboři coby vsi, kterou kníže vyjímá z darování. Vznik samotné Prostiboře spadá do druhé poloviny 11. století. Dále pak historie prací, že roku 1235 se zde připomíná Radslav z Prostiboře z vladyckého roku s polobřevnem ve znaku. Z rodu Prostibořských pocházeli ve druhé polovině 13. a 14. století i tři opati kladrubského kláštera. V druhé polovině 13.století vznikl nedaleko vsi jednoduchý hrad bergfritového typlu s okrouhlou věží.  Ta sloužila jako klášterní kelnotnice, vězení pro neposlušníky i útočistě v době ohrožení pro obyvatele kláštera a nejbližšího okolí. Hrad, jak ho známe z historických pramenů dodnes, byl vybudován kolem roku 1307, kam ho datuje unikátní strop nárožní věžice z dubů pokácených uvedeného roku. V době třicetileté války patřil hrad k osmi nejpevnějším hradům na Plzeňsku.

Ve znaku je v patě zelený kopec (mluvící heraldická figura, osada v předhradí  byla nazývána Kopec a Kopec se stal i názvem celého prostibořského panství). Nad ním ve štípaném štítu v červeném poli vpravo hradba se čtyřmi stínkami, z níž roste heraldická věž s černou střechou vyvršená zlatou koulí (hrad - zámek Kopec spojuje všechny tři části obce - Prostiboř, Telice a Kopec). V levém modrém poli je zlatá heraldická lilie (znak benediktinských opatů kladrubského kláštera).

Podvýbor se schází ke schvalování dvakrát do roka. Právo užívat obecní symboly pak uděluje předseda sněmovny na základě doporučení Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pod nějž podvýbor spadá.  Stejně tak dvakrát do roka se koná na půdě parlamentu slavnostní předávání schválených znaků zastupitelům jednotlivých obcí.

Znak obce Prostiboř

vlajka obce Prostiboř